Sztuka abstrakcyjna – kontrowersyjny kierunek sztuki

sukienka ciążowa
Podstawowe rzeczy, które należy mieć w domu po urodzeniu dziecka
25 września 2017
buty
Modne i tanie buty damskie
19 października 2017

Sztuka abstrakcyjna – kontrowersyjny kierunek sztuki

obraz abstrakcyjny

Sztuka abstrakcyjna charakteryzuje się oderwaniem od formy oraz utartych kanonów malarstwa historycznego i figuratywnego. Z początkiem XX wieku można było zauważyć tendencje, które w sztuce odwracały się od założonych norm w malarstwie. Obraz abstrakcja miał być tego zaprzeczeniem, bezprzedmiotowym tworem.

Przeciwko utartym schematom

Abstrakcjonizm jest jednym z najpopularniejszych kierunków w sztuce, który doczekał się własnych szkół i odłamów. Sztuka ta, która narodziła się z początkiem XX wieku, przetrwała i jest praktykowana po dziś dzień. Mimo, iż sztuka ta nazywana jest bezprzedmiotową, nieprzedstawialną, niefiguratywną, to nie oznacza jednak, że nic sobą nie reprezentuje oraz nie niesie żadnych treści. Jeden z najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku – Wassily Kandinsky, który następnie zaczął tworzyć we własnym odłamie tego kierunku, mianowicie w konstruktywizmie, w roku 1912 opublikował studium O spirytualizmie w sztuce. Traktat ten namawiał do doszukiwania się głębi i znaczenia w nowej fali sztuki, bo obraz abstrakcja z pewnością taką posiadał.

Malarze abstrakcyjni szukali nowego środka wyrazu, który skłaniałby do myślenia, a przy tym nie był oczywisty. Barwne plany, kreski, nawiązania do geometrycznych kształtów. Obraz abstrakcja był spójny, jednak niejednokrotnie – nawet w dzisiejszych czasach – budził (i budzi) kontrowersje. Główną cechą malarstwa abstrakcyjnego była chęć wyzwolenia się od naśladowania natury w sztuce, a przejście w niej na wymiar metafizyczny, nieoczywisty, ale pozwalający na refleksję, czego przykładem może być chociażby niezwykle sławny obraz abstrakcja „Krzyk” Edwarda Muncha. Ostatecznie abstrakcjonizm podzielił się na wiele odłamów: konstruktywistycznych, geometrycznych, niegeometrycznych, ekspresyjnych.

Szkoła abstrakcjonizmu

obraz abstrakcyjny w sztuce współczesnejDe Stijl, czy Bauhaus to jedne z najbardziej znanych szkół szeroko pojętego abstrakcjonizmu. Artyści zrzeszeni wokół tych miejsc tworzyli nie tylko obrazy, ale meble, rzeźby, architektoniczne projekty.
De Stijl to niderlandzka szkoła, w której obraz abstrakcja zawierał się w przeciwstawnych założeniach: pionie i poziomie, sile aktywnej i biernej, trzech kolorach: czerwony, żółty, niebieski i trzech niekolorach: biały, czarny, szary. Szkoła założona przez Pieta Mondriana w Niderlandach oddziaływała na niemiecki Bauhaus, którego główne założenie opierało się na rozwiązaniach architektonicznych. Do dziś te dwie szkoły wywodzące się z abstrakcjonizmu mają swoją markę znaną na całym świecie.

Sztuka bezkształtna

Mówiąc o sztuce abstrakcyjnej nie można zapominać o jej odmianie jaką jest informel, czyli sztuka bezkształtna, z której wywodzi się chociażby jeden z najsławniejszych przedstawicieli sztuki w ogóle, który tworzył w tzw. nurcie action painting (malarstwo gestu). Jackson Pollock, bo o nim tu mowa, miał nietypowy sposób tworzenia. Obraz abstrakcja w jego wykonaniu, to malarstwo mechaniczne, nieskrępowane, a przy tym jedno z najdroższych na współczesnym rynku sztuki. Jeden z jego obrazów został sprzedany za 140 milionów dolarów.

Artykuł zainspirowany został obrazami abstrakcyjnymi dostępnymi na https://www.gallerystore.pl/obraz-abstrakcja

Komentarze są wyłączone.