Szerokie możliwości aranżatorskie i dekoracyjne wyrobów filcowych

Dzieci na trawie
Idealny plecak do przedszkola, czyli jaki?
19 grudnia 2018
Rodzaje foteli kosmetycznych
8 stycznia 2019

Szerokie możliwości aranżatorskie i dekoracyjne wyrobów filcowych

Filc kolorowy

U wielu osób, filc przywołuje skojarzenia z dawnych epok. Jak się jednak okazuje, stanowi niezwykle wdzięczny materiał, stosowany nie tylko do wyrobu eleganckich kapeluszy, ale również różnego rodzaju ozdób i dekoracji, które na nowo odkrywamy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wzrost zainteresowania pracami rękodzielniczymi i przekazywanymi „z ust do ust” nowymi sposobami jego zastosowania.

Techniczny i dekoracyjny

Dodatki z filcuBiorąc do ręki kawałek filcu, początkowo możemy nieźle natrudzić się, aby zobaczyć, gdzie tkwi jego fenomen. Cóż bowiem spektakularnego może być w kawałku tkaniny, nieco grubszego od zwykłego materiału? Jak się okazuje – szerokie możliwości zastosowania! Filc produkowany jest z wełny owczej, niekiedy z sierści zwierząt, a następnie spilśniany pod wpływem pary wodnej z dodatkiem substancji chemicznych (lub na sucho, nakładający konieczność późniejszego igłowania). Wykazuje się świetnymi parametrami izolacyjnymi i akustycznymi. O ile filc techniczny znajduje zastosowanie w specjalistycznych branżach, o tyle dekoracyjny umożliwia szerokie spektrum zastosowań, które w sposób mniej lub bardziej finezyjny, może pobudzać wyobraźnię kreatorów oraz rękodzielników. Wyroby filcowe powszechnie wykorzystywane są w branży dekoratorskiej, ale również biżuterii, zabawkach oraz innych przedmiotach codziennego użytku, ciesząc się szerokim uznaniem odbiorców.

Dekoracje z filcu

Lekkość, miękkość i niespotykane piękno – to podstawowe, ale nie jedyne atuty, którymi niezaprzeczalnie wyróżniają się dekoracje z tego wdzięcznego materiału. Z sezonu na sezon pojawiają się coraz to nowsze sposoby jego zastosowań. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wyjątkowe właściwości, które pozwalają na tworzenie niezwykle popularnych bieżników, serwetek i podkładek, które otulone filcem, idealnie zachowują swoje zdolności izolacyjne. Wykorzystanie tej umiejętności nie tylko pozwala na wypicie ciepłej kawy czy herbaty, ale również skutecznie chroni meble przed temperaturą. Dodatkowo, filc wykazuje się higroskopijnością. Co to oznacza? Mianowicie fakt, że wchłania i magazynuje rozlane ciecze, podczas gdy tradycyjne podkładki korkowe niestety nie mogą poszczycić się tą umiejętnością.

Szeroki wybór kolorów

Oprócz właściwości czysto funkcjonalnych, filc dostępny np. tutaj: https://www.creativehobby.pl/pol_m_Produkty_filc-i-filcowanie-198.html posiada jeszcze jedną zaletę – multum kolorów. Z uwagi na swobodną możliwość barwienia go na rozmaite kolory, może stanowić wyrazisty akcent dekoracyjny w mieszkaniu, pobudzając przez to wyobraźnię dekoratorów. Filcowe detale pozwolą w unikatowy sposób ozdobić świąteczny czy elegancki stół podczas spotkań rodzinnych, a także pełnić rolę finezyjnych dodatków wnętrzarskich.

Komentarze są wyłączone.