Śmierć łóżeczkowa – co to jest i jak zapobiegać

włosy zniszczone przez stylizacje
Na pomoc zniszczonym włosom
20 kwietnia 2018
deska do krojenia
Jaką deskę do krojenia wybrać?
16 maja 2018

Śmierć łóżeczkowa – co to jest i jak zapobiegać

śpiące niemowlę

Zespół nagłego zgonu niemowląt, inaczej określany mianem śmierci łóżeczkowej, dotyczy najczęściej niemowląt do trzeciego miesiąca życia. I choć postępy w medycynie są zauważalne na każdym kroku, niemniej jednak w tym wypadku nie poznane zostały przyczyny wywołujące to zjawisko. Znane są jednak czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia. Zaliczyć do nich można zaburzenia części mózgu, odpowiadające za oddech, tętno i stan przebudzenia. W sytuacji, gdy maluchy odczuwają ciepło, a ich buzia lub nos są zakryte kołderką, nie mają możliwości swobodnego regulowania tętna, oddychania i temperatury, jak to bywa w przypadku zdrowych niemowląt.

Śmierć łóżeczkowa

rodzeństwoZespół nagłego zgonu o którym dowiesz się więcej na stronie http://jestemmama.pl/nagla-smierc-lozeczkowa-dlaczego-zdrowe-dziecko-umiera/ najczęściej obejmuje maluchy, które w żaden sposób nie przejawiają niepokojących objawów, co do występowania jakiejkolwiek choroby. W związku z tym jest źródłem zaskoczenia dla bliskich osób. Niemowlę zasypia i już nie wybudza się ze snu. W łóżeczku, wózku, a nawet na rękach dorosłych. Najczęściej w okresie zimowym, kiedy występuje zwiększona podatność na infekcje, a pogoda za oknem nakłada konieczność dogrzewania mieszkania.

Grupa ryzyka

Na śmierć łóżeczkową najbardziej narażone są maluchy do 6 miesiąca życia, choć najczęściej dotyczy to niemowląt od 2 do 3 miesięcy. Wraz z wiekiem, spada ryzyko wystąpienia SIDS. Wymienić można także inne, dodatkowe czynniki zwiększające prawdopodobieństwo pojawienia się zespołu nagłego zgonu. A są to wcześniactwo i niska waga urodzeniowa – poniżej 2,5 kg. Zaobserwowano, że śmierć łóżeczkowa częściej pojawia się u chłopców niż u dziewczynek, co prawdopodobnie jest uwarunkowane gospodarką hormonalną i ukształtowaniem struktur mózgowych.

Zapobieganie

Czy można zapobiec śmierci łóżeczkowej? Tak naprawdę nie ma jednego, skutecznego sposobu na ochronę przed SIDS. Niemniej jednak, są pewne metody, które zapewnią maluchowi spokojny sen, zabezpieczając przed czynnikami ryzyka. Zaleca się układanie dziecka w tym samym pomieszczeniu, w którym śpią i przebywają rodzice. Pod żadnym pozorem nie układamy malucha do spania w pozycji na brzuchu. Najbezpieczniejsza jest na plecach lub boku. Nie bez znaczenia pozostaje materac, jaki jest umieszczony w łóżeczku. Powinien być twardy, płaski i rzecz jasna – czysty. Miękkie nie stanowią bezpiecznego podłoża do snu. Zwiększyć ochronę można poprzez karmienie piersią. Im wcześniej maluch zacznie być karmiony kobiecym mlekiem, tym szybciej jego organizm uzyska ochronę przed infekcjami i zachorowaniami.

Komentarze są wyłączone.