Oświetlenie roweru – czy naprawdę jest nam potrzebne?

chłopiec
Najpopularniejsze zabawki dla chłopców
16 lipca 2017
dziewczyna w sneakersach
Sneakersy na koturnie- jak i z czym je nosić?
8 sierpnia 2017

Oświetlenie roweru – czy naprawdę jest nam potrzebne?

lampa rowerowa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa rower nie musi być wyposażony we własne źródło światła, jeśli nie poruszamy się nim po zmroku. Jedynym obowiązkowym wyposażeniem roweru jest światło odblaskowe barwy czerwonej, które powinno być zainstalowane z tyłu roweru, pod siodełkiem, na bagażniku lub błotniku. Dla własnej wygody i bezpieczeństwa warto jednak wyposażyć swój rower w światło przednie i tylne, zwłaszcza że lampa rowerowa jest sprzętem stosunkowo tanim, łatwo dostępnym i niezwykle prostym w montażu.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Nawet jeśli nie jeździmy po zmroku, wyposażenie roweru w tylną lampkę rowerową barwy czerwonej w zasadniczy sposób wpłynie na nasze bezpieczeństwo na drodze. Wystarczy, że zrobi się pochmurno, zacznie padać deszcz lub na drodze pojawi się mgła i bez migającego lub świecącego światłem ciągłym światełka, stajemy się niemal niewidoczni dla pozostałych użytkowników ruchu drogowego, zwłaszcza dla kierowców samochodów osobowych. Dzięki zapalonemu światełku tylnemu, rowerzysta jest widoczny na drodze z większej odległości nie tylko po zmroku, ale także w gorszych warunkach pogodowych. Oświetlony rower daje szansę kierowcom samochodów na wyminięcie rowerzysty i tym samym minimalizuje ryzyko zawsze niebezpiecznego w skutkach wypadku. Świecąca na czerwono lampa rowerowa zwykle wyposażona jest w diody ledowe, które zużywają małe ilości energii i są bardzo wytrzymałe – charakteryzują się dużą odpornością na wstrząsy i wolno się wypalają. Dzięki niewielkim rozmiarom diod, tylna lampa rowerowa może mieć małe wymiary i oferować stosunkowo dużą moc świetlną.

Większy komfort jazdy po zmroku

Przednie światełko rowerowe rozświetla drogę, co pozwala zminimalizować ryzyko wywrotki spowodowanej najechaniem na jakiegoś rodzaju przeszkodę znajdującą się na drodze. Jeśli planujesz jeździć rowerem po zmroku, warto byś zaopatrzył/zaopatrzyła się w lampę rowerową o dość dużej mocy. Oczywiście tego typu lampki są droższe od standardowych produktów, jakie można znaleźć w większości marketów ze sprzętem rowerowym, ale oferują znacznie większą moc świetlną, co zapewnia większy komfort jazdy po zmroku lub w trudnych warunkach pogodowych. Podobnie jak lampki tylne, również lampki przednie to dziś w zdecydowanej większości przypadków lampki ledowe. Tego typu lampki zużywają niewiele prądu, dzięki czemu mogą być zasilane bateriami. Na rynku znaleźć można również lampki przednie akumulatorowe – ładowane przez USB lub lampki zasilane przez dynamo. Te ostatnie nie potrzebują baterii czy akumulatorów, do ich uruchomienia wystarczy siła naszych mięśni.

Komentarze są wyłączone.