Odżywki dla sportowców – co, jak i kiedy?

półfabrykaty do wyrobu biżuterii
Półfabrykaty jako podstawowy element wyrobu biżuterii
23 października 2017
robot
Kurs robotyki – na czym polegają i czy warto brać w nich udział?
31 października 2017

Odżywki dla sportowców – co, jak i kiedy?

sport odżywki

Wraz z rozwojem nauki w dziedzinach tj. biologia i chemia wzrosła także świadomość tego, jak niektóre związki i substancje wpływają na ludzkie ciało. Nie trzeba tłumaczyć, że dieta jest niezwykle ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o budowanie masy mięśniowej i kształtowanie atletycznej sylwetki. Nie jest także tajemnicą, że wcześniej wspomniane osiągnięcia znacznie wpłynęły na świadomość osób zajmujących się „chodzeniem na siłownie” oraz trenowaniem różnych innych dyscyplin. Odżywki dla sportowców stały się niezwykle pożądane, a rynek tego typu produktów przeżywa obecnie złote lata. Trzeba przyznać, że odżywki dla sportowców i cała otoczka z nimi związana to bardzo rozległy temat, jednak w tym artykule chcielibyśmy dokonać ogólnego podziału oraz przybliżyć nieco temat związany z suplementacją i stosowaniem różnego rodzaju wspomagaczy diety.

Na masę

Jednym z najpopularniejszych typów odżywek dla sportowców są sztuczne węglowodany – czyli na przykład popularny i pewnie znany dużej część czytających – gainer. Odżywki węglowodanowe stosuje się głównie wtedy, gdy chcemy nabrać masy, w której później będziemy „rzeźbić” sylwetkę. W tej kategorii popularne są także odżywki z białkiem, które obok węglowodanów jest podstawowym składnikiem budulcowym ludzkich mięśni.

Na redukcję

odżywki dla sportowcówDrugim, zdecydowanie przeciwnym typem, są odżywki dla sportowców, którzy zdecydowali się na redukcję masy, a konkretniej tkanki tłuszczowej. Tutaj przykładów można wymienić wiele, a dobór odpowiednich substancji wymaga specjalistycznej wiedzy lub porady doświadczonego dietetyka bądź trenera personalnego. Z bardziej popularnych związków można tutaj wymienić np. aminokwasy BCAA, które również pośrednio wpływają ja redukcję tkanki tłuszczowej.

Dodatek dla diety

Odżywki dla sportowców, które można znaleźć tutaj: https://alenergy.eu/, to także wszelkie suplementy diety i witaminy, które mają za zadanie wzbogacić nasze posiłki w specjalną dawkę substancji, która pomoże w prawidłowym rozwoju organizmu oraz uzupełni niedobory wywołane intensywnym treningiem. Podczas dużego wysiłku ludzki organizm nie jest w stanie wytwarzać odpowiednio szybko substancji uzupełniających, dlatego konieczne staje się stosowanie odżywek dla sportowców.

Żele i batony energetyczne

Batony i żele energetyczne to także odżywki dla sportowców. W tym przypadku liczy się dostarczenie dużej dawki substancji, które zostaną w odpowiednio krótkim czasie przekształcone w energię konieczną do długotrwałego wysiłku, jakim są np. maratony rowerowe i biegowe. Bez stosowania tego typu wspomagaczy, zawodnicy mogliby opaść sił w najbardziej kluczowych momentach.

Komentarze są wyłączone.