Jak wybierać kosmetyki do twarzy?

świeżo zrobiony manicure hybrydowy
Manicure hybrydowy – co to jest i jak się stosuje?
16 marca 2018
włosy zniszczone przez stylizacje
Na pomoc zniszczonym włosom
20 kwietnia 2018

Jak wybierać kosmetyki do twarzy?

twarz uśmiechającej się kobiety

Dopasowanie idealnego kosmetyku do twarzy bywa bardzo trudne. Wynika to w pierwszej kolejności z prostej nieznajomości rodzaju cery – bez wizyty u kosmetyczki często trudno jest ocenić, jaką cerę właściwie mamy. Dodatkowo, wiele kremów, które mogą być stosowane i są szeroko reklamowane, zawiera sztuczne substancje, podrażniające skórę. O wiele lepiej jest korzystać z naturalnych kosmetyków.

Problem doboru właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy nie ogranicza się wyłącznie do dopasowania kremu. Trzeba również wybrać właściwy tonik czy płyn do demakijażu, jak również kosmetyki regulujące działanie skóry twarzy w dzień oraz w nocy. Naturalne kosmetyki zawierają często substancje bezpieczne, nie podrażniające skóry, a jednocześnie świetnie sprawdzające się w tej roli.

Najpierw rodzaj cery

naturalne kosmetyki

Na początek warto określić, jaki mamy rodzaj cery, aby móc dobrać do niego odpowiednie kosmetyki. Nie jest prawdą, że np. skóra tłusta musi zawsze być odporna na działanie kosmetyków, zaś skóra wrażliwa jest zawsze sucha. Ilość sebum określana jest na podstawie właśnie cery mieszanej, normalnej, tłustej czy suchej; niemniej każdy z tych rodzajów może być wrażliwy, skłonny do powstawania niedoskonałości, a także delikatny i podatny na działanie substancji chemicznych obecnych w kosmetykach. Najlepiej w określeniu rodzaju cery pomoże wykwalifikowana kosmetyczka, która może także zaradzić, które naturalne kosmetyki mogą sprawdzić się w pielęgnacji danej cery.

Naturalne a drogeryjne

Większość kosmetyków drogeryjnych jest kosmetykami zawierającymi sztuczne substancje chemiczne. Mogą one – choć rzecz jasna nie muszą – powodować rozmaite podrażnienia, a nawet całkowitą zmianę w charakterze cery, przy stosowaniu przez dłuższy czas. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem będą naturalne kosmetyki, które nie zawierają sztucznych ulepszaczy oraz konserwantów. Jakie są między nimi różnice istotne z punktu widzenia konsumentki? Przede wszystkim data ważności – wiele naturalnych kosmetyków ma krótki okres ważności z uwagi na brak konserwantów, które najczęściej wywołują podrażnienia skóry. Drugą istotną sprawą jest tempo działania na skórze. Zazwyczaj naturalne substancje potrzebują dłuższego czasu, aby dać widoczne efekty, ale działają delikatniej, i dlatego są lepsze dla skóry wrażliwej.

Te wszystkie wspominane kwestie są niezwykle istotne w doborze odpowiednich kosmetyków do twarzy, ale nie najistotniejsze. Ważne jest jeszcze, aby kosmetyki zwyczajnie wypróbować – każda cera będzie reagowała inaczej na dany krem czy tonik.

Komentarze są wyłączone.