Dysk twardy w laptopie – jak zwiększyć przestrzeń dyskową?

new balance buty damskie
Czy obuwie sportowe może być stylowe?
20 kwietnia 2017
nocleg w tatrach
Ustroń zimą czy latem?
19 maja 2017

Dysk twardy w laptopie – jak zwiększyć przestrzeń dyskową?

twardy dysk

W coraz większej liczbie laptopów zamiast tradycyjnych dysków twardych instaluje się znacznie od nich szybsze dyski SSD. Tego typu pamięć to szybszy dostęp do systemu, a także szybsze nagrywanie i uruchamianie różnego rodzaju aplikacji, gier komputerowych czy filmów. Niestety pamięci nowej generacji na razie charakteryzują się stosunkowo małą pojemnością, stąd też zwykle pojawia się konieczność rozbudowania podstawowej pamięci o dodatkowy, klasyczny dysk twardy. W przypadku laptopów może być to mobilny dysk zewnętrzny. Wystarczy zaopatrzyć się w kieszeń na dysk, zainstalować ją w miejscu napędu optycznego i korzystać z dodatkowego zasobu pamięci o pojemności 1TB lub więcej – w zależności od modelu dokupionego dysku twardego.

twardy dyskInstalując kieszeń na dysk w miejscu napędu optycznego, tracimy możliwość odczytywania i zapisywania danych na płytach CD lub DVD, jednak współcześnie z tego typu funkcjonalności większość użytkowników komputerów przenośnych i tak nie korzysta. Niewielkie ilości danych mogą być przecież zapisywane na powszechnie dostępnych i tanich pendrive’ach, które podłącza się do laptopa przez wejście USB. Większość programów i gier może być pobierana bezpośrednio z serwerów zewnętrznych. Wystarczy dostęp do Internetu. Niektóre informacje i dane, na przykład zdjęcia czy filmy mogą być również przechowywane w chmurze, do której dostęp mają wyłącznie wskazane przez nas osoby. Dzięki tego typu rozwiązaniom napędy optyczne stają się sprzętem zupełnie niepotrzebnym, zbędnym dla przeciętnego użytkownika laptopa, a zatem nie powinniśmy mieć żalu się z nimi rozstać. W miejsce takiego napędu instalujemy kieszeń na dysk i zyskujemy dodatkową przestrzeń na dysk twardy, na którym możemy zapisywać gry, filmy, zdjęcia i różnego rodzaju aplikacje.

Szukając nowej kieszeni na dysk twardy warto zwrócić uwagę na rodzaj złącza, przy pomocy którego kieszeń podłączana jest do laptopa. Może być to klasyczne złącze USB. Wtedy powinniśmy szukać kieszeni wyposażonych w złącze w standardzie USB 3.0 (USB 2.0 jest znacznie wolniejsze, przez co odczyt i zapis danych na dysku jest stosunkowo długi). Może to być również specjalne złącze aSATA, często spotykane w kieszeniach przeznaczonych do montażu w laptopach. Zastosowanie kieszeni wyposażonej w ten rodzaj złącza wydaje się najkorzystniejsze, ponieważ jego przepustowość jest zbliżona do przepustowości w tradycyjnych dyskach wewnętrznych. Oczywiście wybierając kieszeń na HD warto zwrócić uwagę także na sposób jej wykonania. Najtrwalsze są kieszenie aluminiowe, ale te wykonane z dobrej jakości plastiku również można wziąć pod uwagę. Jakie kieszenie na drugi dysk możemy znaleźć na rynku? O tym można się przekonać, odwiedzając np. stronę: http://parts-store.pl/pol_m_Kieszenie-na-dysk-285.html.

Komentarze są wyłączone.