buty męskie
Czy warto kupować buty męskie z hurtowni?
7 lipca 2017
chłopiec
Najpopularniejsze zabawki dla chłopców
16 lipca 2017

Domowy browarnik

kapslownica

Kiedy już uwarzymy nasze pierwsze piwo, czas, by je zakorkować. A właściwie zakapslować, ponieważ to właśnie w takiej formie przyjęło się zamykać i przechowywać ten alkohol. Aby to się udało, potrzebujemy kilku akcesoriów. Są to oczywiście butelki i kapsle. Ale nie uda nam się ręcznie nałożyć kapsla na butelkę. Dlatego powinniśmy zaopatrzyć się także w kapslownicę.

Kapslownica nie jest niezbędnym elementem wyposażenia domowego piwowara, ale tylko wtedy, gdy decyduje się on nie na kapsle, jako sposób zabezpieczenia butelki, a na korek ceramiczny. Jeśli jednak chcemy, by nasze piwo jak najbardziej zbliżyło się wyglądem do tego ze sklepowej półki i po prostu lubimy dźwięk gazu, który uchodzi, gdy otwieramy nasz trunek, warto pomyśleć o kapslach. A jeśli kapsle, to i kapslownica.

Rodzaje kapslownic

Można mówić o trzech podstawowych rodzajach domowych kapslownic. Najtańsze i najmniejsze są kapslownice młotkowe. Jednakże mają swoje minusy. Są raczej mało wygodne i niezbyt dokładne. Jeśli do zamknięcia mamy więcej niż kilka butelek, warto pomyśleć o pozostałych dwóch rodzajach, zamiast męczyć się z kapslownicą młotkową.
Drugim rodzajem są kapslownice ręczne. Są one trochę droższe niż stołowe, ale nadal jest to wydatek rzędu jedynie kilkudziesięciu złotych. Kapslownice ręczne mają bardzo wielu zwolenników. Najpopularniejszym modelem wśród tego rodzaju jest model Greta, ale na rynku dostępne są także inne. Jeśli zaczynamy naszą przygodę z piwowarstwem albo po prostu nie chcemy na samym początku inwestować zbyt wiele w nowe hobby, wybór kapslownicy ręcznej wydaje się bardzo dobrym pomysłem.
Trzecim rodzajem kapslownicy jest kapslownica stołowa. To już trochę wyższa półka cenowa, choć ceny są niezwykle zróżnicowane-możemy wybrać model za mniej niż sto złotych, albo taki, który kosztować będzie prawie trzysta. Kapslownice stołowe mają wiele zalet, ale i wady. Jeśli chodzi o zalety, to temu rodzajowi kapslownicy niestraszna żadna butelka-nawet jeśli jej szyjka jest w jakiś sposób niestandardowa, to sobie z nią poradzi. Jest stabilna i wytrzymała, i możemy być pewni, że posłuży nam naprawdę długo. Jednakże ten rodzaj kapslownicy wymaga ustawiania wysokości przy każdej z butelek-dlatego najlepiej przed rozpoczęciem nakładania kapsli pogrupować butelki wedle wysokości. Kilka rodzajów kapslownic oferuje np. sklep Winodomowe.pl.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Zanim jednak zabierzemy się do kapslowania, pamiętajmy, by odpowiednio przygotować nasze kapsle! Chodzi oczywiście o to, by je zdezynfekować. Zapominając o tym, musimy się liczyć z koniecznością wylania całego piwa. A to byłaby ogromna strata.

Komentarze są wyłączone.